رئیس سازمان زندان ها: نقش ارشادی و صیانتی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان بسیار پر اهمیت است

دکتر جهانگیر در دیدار با اعضای جدید هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان سازمان زندان ها بر نقش ارشادی و پیشگیرانه هیات ها در توسعه سلامت اداری تاکید نمود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندان های چهارمحال و بختیاری به نقل از روابط عمومی سازمان زندان های کشور، رئیس سازمان زندان ها با تاکید بر ضرورت انجام آسیب شناسی در سیستم های اداری گفت: هیات های تخلفات باید با انجام مطالعات دقیق بر روی پرونده ها و تحلیل محتوای آن ها، نقاط آسیب خیز محیط را شناسایی نمایند تا مجموعه مدیریتی نسبت به اصلاح آن ها اقدام نمایند.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه اظهار داشت: افراط و تفریط در مدیریت یکی از آسیب هایی است که می تواند زمینه بروز تخلف در بین کارکنان را فراهم نماید و این یکی از آسیب هایی است که متوجه مجموعه مدیریتی است.
دکتر جهانگیر افزود: مجموعه زندان های کشور به دلیل نگهداری افراد بزهکار و مجرمین، محیطی با شرایط خاص است که باید سیستم های نظارتی توجه زیادی به صیانت از نیروی انسانی داشته باشند و هیات های رسیدگی به تخلفات نقش مهمی در این زمینه دارند.
وی ادامه داد: هیات های رسیدگی به تخلفات، علاوه بر اینکه به کارمندان و حفظ اعتبار و آبروی آنها توجه می کنند باید در ایجاد بسترهای لازم برای پیشگیری از وقوع تخلفات نیز توجه نمایند.
رئیس سازمان زندان ها بیان کرد: باید با صدور احکام دقیق که بتوان از دل آن ها آسیب های سیستم را شناسایی کرد نسبت به صیانت از نیروی انسانی و سلامت محیط اداری اقدام نمود و این احکام باید به حدی دقیق باشد که قابلیت دفاع از آن آرا در مراجع بالاتر وجود داشته باشد.
دکتر جهانگیر در ادامه با نقد برخی از برنامه های هیات های رسیدگی به تخلفات اداری گفت: پرونده ها باید با توجه به اهمیت و ضرورت رسیدگی طبقه بندی شوند و نباید تاخیر در رسیدگی و صدور رای بویژه در پرونده های مهم اصل بازدارندگی مجازات ها را از بین ببرد.
وی تاکید کرد: اطلاعات و پرونده های افراد باید کاملا به صورت دقیق مستند سازی، طبقه بندی و به صورت محرمانه باشد تا ضمن اجرای وظایف هیات ها به شان افراد آسیبی وارد نیاید.
این مقام ارشد قضایی وجود وحدت رویه در صدور آراء را یکی دیگر از نکات مهم در هیات ها دانست و گفت: برخورد دوگانه با یک تخلف مشخص در هیات های مختلف غیر قابل قبول است و ضروریست اعضای هیات ها برای ایجاد این وحدت رویه برنامه ریزی لازم را داشته باشند.
دکتر جهانگیر با تاکید مجدد بر نقش ارشادی و حمایتی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان گفت: هر چند نقش ارشادی می تواند در پیشگیری از وقوع تخلف و حفظ سلامت اداری موثر باشد اما نباید افراد متخلف تصور نمایند که می توانند به تخلف خود ادامه دهند.
وی تصریح کرد: رافت و برخورد ارشادی نباید در همه تخلفات باشد به ویژه در تخلفاتی مانند ارتباط نامتعارف با خانواده زندانی و یا ورود مواد مخدر به زندان ها هیچ نوع رافتی وجود ندارد و هیات ها باید در کمترین زمان رای قاطع و بدون گذشت صادر نمایند.
رئیس سازمان زندان ها در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: اعضای هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان می بایست در راستای توسعه عدالت و توانمند سازی هیات ها ضمن شناخت کامل محیط و افراد نسبت به کسب آخرین اطلاعات حقوقی و قضایی اقدام نمایند.
شایان ذکر است در ابتدای این جلسه که به عنوان شروع فعالیت اعضای جدید هیات های رسیدگی به تخلفات اداری محسوب می شد، آقای شیخ پور معاون قضایی و اجرای احکام و نماینده رئیس سازمان در هیات های رسیدگی به تخلفات اداری گزارشی از فعالیت های دوره قبلی ارائه نمود.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*