جلسه هم اندیشی کنترل و درمان هپاتیت C در زندان های چهارمحال و بختیاری برگزار شد

با حضور حمیدرضا حیدری مدیر کل زندان های استان ، مهندس جزایری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، دکتر ایمانی متخصص عفونی و استاد دانشگاه ،دکتر رجب زاده  داروساز و ناظر دارویی طرح مبارزه با هپاتیت C  ، خانم دکتر عسگری رئیس مرکز بهداشت شهرکرد و دکتر پریدار مسئول بهداشت و درمان زندان های  استان ، جلسه هم اندیشی کنترل و درمان بیماری هپاتیت C برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندان های چهارمحال و بختیاری ؛ دکتر رجب زاده در این جلسه ضمن اشاره به روند مثبت مبارزه با این بیماری در کشور و استان گفت: ایران در چند سال اخیر توانسته بیماری هپاتیت B و C را به نحو مطلوبی کنترل کند و اینک این بیماری در کشورمان در مقایسه با کشورهای همسایه شیوع کمتری دارد.

دکتر ایمانی نیز با اشاره به همت اداره کل زندان ها در کنترل بیماری های عفونی گفت:جمعيت مقيم زندان ها، در معرض خطر بالاي عفونت هپاتيت C  قرار دارندو بایستی  زندانيان جهت شناسایی و درمان اين عفونت در بدو ورود بررسي و غربالگری شوند.

وی ادامه داد: تزريق کنندگان مواد مخدر فعلا گروه اصلي در معرض خطر هستند.

دکترفرشید پریدار نیز با اشاره به کاهش چشمگیر مبتلایان به هپاتیت Cو B در جامعه آماری زندانیان ، اقدامات صورت گرفته در زندان را مثبت ارزیابی کرد.

مدیر کل زندان های استان با تقدیر از برگزار کنندگان این طرح گفت: هپاتیت C بیش از ایدز در دنیا قربانی می گیرد و بار بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی را بر مجموعه زندان ها و مبتلایان تحمیل می کند.

حمیدرضا حیدری افزود: کنترل سلامت خون در سال های اخیر ، شرایط مناسبی را جهت پیشگیری از بروز موارد ابتلای جدید و درمان هپاتیت  C در بین مددجویان فراهم کرده است.

گفتنی است: هپاتیت C نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد شده و پس از چند سال منجر به سیروز کبد می‌ شود.عوامل عمده مرتبط با عفونت هپاتيت C عبارتند از: سابقه اعتياد ، روش مصرف مواد به ويژه تزريق ، خالکوبي، استفاده مشترک از سرنگ  و رفتارهای پرخطر جنسی.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*