جلسه صلح و سازش روستاي ناغان لردگان سه نفر محکوم به قصاص را به زندگی بازگرداند

(Last Updated On: مرداد 15, 1399)

به همت مسئولان حوزه­‌های قضائی ، معتمدین محلی ، مسئولین زندان لردگان و با گذشت اولیاء دم، سه محکوم به قصاص در روستای ناغان شهرستان لردگان از مجازات رهایی یافتند.

به گزارش روابط عمومی زندان های چهارمحال و بختیاری؛ در سال ۱۳۹۵ یک فقره نزاع مسلحانه بین دو طایفه از روستای ناغان سفلی شهرستان لردگان برسر مسائل ملکی  به وقوع پیوست که منجر به فوت دو نفر در صحنه و یک نفر در بیمارستان و تخریب اموال اهالی روستا و مصدوم شدن تعداد زیادی از مردم شد و سرانجام  حکم قصاص نفس سه نفر از افراد شرکت کننده در نزاع صادر شد.

سر انجام پس از چند سال تلاش  مسئولین قضایی ، معتمدین محلی ، شورای حل اختلاف شهرستان لردگان ، رئیس و مددکاران زندان لردگان، طرفین درگیری ضمن رفع اختلافات ، از حق قانونی و شرعی خود برای قصاص قاتلان گذشت نمودند و در جهت مختومه شدن پرونده‌های مطرح در دادگستری با صلح و سازش اعلام رضایت کردند.

همچنین نسبت به خسارت وارد شده بر اموال منقول و غیر منقول و دیه افرادی که در نزاع مصدوم شده بودند اعلام گذشت نمودند.

در این جلسه حجت الاسلام تاجزاد امام جمعه شهر لردگان، سعید جریده اصل دادستان محترم دادسراي عمومي وانقلاب شهرستان لردگان، مسئولین قضایی نظامی و انتظامی ، خانواده معظم شهدا، خیرین ، ریش سفیدان محلی و مردم روستا شرکت داشتند.

حجت الاسلام تاجزاد در ابتدای این مراسم با برشمردن اهمیت صلح در جامعه اسلامی گفت: واژگانی چون صلح، اصلاح، تألیف قلوب، توفیق، سلم و مانند آن در قرآن و روایات بیانگر ارزشمندی و اهمیت اختلاف زدایی و تنش زدایی از جامعه ایمانی است. ازنظراسلام هرشخصی می بایست خود به گونه ای عمل کند که اختلاف و تنش ایجاد نکند واگر دیگران گرفتار تنش شدند آنان را به اصلاح امور و آشتی دعوت کرده و تنش زدایی را در دستور کار قرار دهد.

در حاشیه این جلسه رئیس زندان لردگان گفت: باید مدیران و متولیان دستگاه‎های دولتی و غیردولتی، بزرگان و ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه، فرهنگیان فرهنگ ارتباطات اجتماعی و آگاهی‎بخشی عمومی و فرهنگ صلح و سازش را در بین مردم نهادینه کنند.

ابراهیمی محمدی افزود : مراسم صلح و سازش روستای ناغان نشان از فرهنگ بالای نوع دوستی این خطه از شهرستان لردگان است و اصلاح میان مردم و آشتی دادن و دوری از قهر از اخلاق خوب و نیک اسلامی و انسانی است که در آیات و روایات بر آن تاکید شده و باعث کاهش آسیب های اجتماعی می شود.

لردگان از شهرستان های ۱۰ گانه چهارمحال و بختیاری می باشد که مرکز آن (شهر لردگان) در فاصله ۱۶۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد.روستای ناغان علیا در ۶ کیلومتری مرکز شهرستان لردگان واقع شده است

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*